„Wynagrodzenie spółki” – błąd, niekonsekwencja czy nowa forma partnerstwa?

Z wielokrotną lekturą ustaw jest chyba czasami jak z wielokrotnym oglądaniem tego samego filmu. Treść jest niby znana, ale zawsze dostrzeżesz coś nowego, pytając jednocześnie „czemu ja tego wcześniej nie widziałem?”. Analizując dziś relacje umowy PPP i umowy spółki celowej z art. 14 uppp zauważyłem coś, co na pierwszy (i drugi…) rzut oka jest dla mnie niezrozumiałe.

Ustawodawca definiując umowę PPP wyraźnie zaznaczył, że:

     „Przez umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym, partner prywatny zobowiązuje   się do realizacji przedsięwzięcia za wynagrodzeniem oraz poniesienia w całości albo w części wydatków na jego realizację lub poniesienia ich przez osobę trzecią, a podmiot publiczny zobowiązuje się do współdziałania w osiągnięciu celu przedsięwzięcia, w szczególności poprzez wniesienie wkładu własnego”.

Pomijając szereg innych cech wynikających z zacytowanej definicji, koniecznym elementem umowy PPP jest jej odpłatność materializująca się poprzez wynagrodzenie przysługujące PARTNEROWI PRYWATNEMU.

Tymczasem dwa ustępy dalej, ustawodawca stwierdza, że:

„umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym określa skutki nienależytego wykonania i niewykonania zobowiązania, w szczególności kary umowne lub obniżenie wynagrodzenia partnera prywatnego lub SPÓŁKI, o której mowa w art. 14 ust. 1„.

Kto jest więc tutaj faktycznie wynagradzany? Partner czy spółka, którą zawiązał razem z podmiotem publicznym? Przyjęcie drugiego poglądu jest moim zdaniem niemożliwe. Gdyby bowiem się z nim zgodzić, podmiot publiczny płaciłby de facto sam sobie (mając udziały lub akcje w SPV), a w przypadku nienależytego wykonania zobowiązania, dokonywałby finansowego samoubiczowania nakładając na siebie (czyli spółkę SPV) karę!

Zawiązanie spółki partnerskiej służy przede wszystkim usprawnieniu realizacji przedsięwzięcia PPP. Spółka realizuje projekt i zarabia w ramach inwestycji jako niezależny podmiot, pozwalając następnie wspólnikom na uzyskanie dywidendy. Mając na uwadze definicję umowy PPP nie sposób tu mówić o jakimkolwiek „wynagrodzeniu spółki”. Wynagrodzenie przysługuje bowiem wyłącznie partnerowi prywatnemu. Albo więc jesteśmy świadkami narodzenia się na gruncie polskich przepisów nowej, wyjątkowo skomplikowanej  formy PPP, albo nasz ustawodawca znów się pomylił…..

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne, PPP i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s