Jak rozumieć obligatoryjne kryteria wyboru partnera prywatnego?

Od unieważnienia ogłoszonego przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei (DSDiK) przetargu PPP w sprawie remontu i utrzymania 12 km drogi łączącej Wrocław z Obornikami mija już trochę czasu. Temat jednak warto nieco „odgrzać” z uwagi na ciekawą kwestię, która w masie prasowych doniesień została zupełnie pominięta. Chodzi o obligatoryjne kryteria wyboru partnera prywatnego. Ustawa o PPP wskazuje, że są nimi:

1)     podział zadań i ryzyk związanych z przedsięwzięciem pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym;

2)     terminy i wysokość przewidywanych płatności lub innych świadczeń podmiotu publicznego, jeżeli są one planowane.

Zauważyłeś, że w pierwotnej wersji ogłoszenia wszczynającego postępowanie DSDiK zupełnie o wspomnianym wymogu zapomniano? Błąd ten został na szczęście szybko skorygowany poprzez zmianę ogłoszenia. Abstrahując od ewentualnej (i dyskusyjnej!) kwestii unieważnienia postępowania w sytuacji niewłaściwego doboru kryteriów, zastanawiam się nad tym, jak w ogóle rozumieć konieczność stosowania kryteriów obligatoryjnych. Nie od dawna wiadomo, że nie jest to ulubiony element podmiotów publicznych, powodujący więcej problemów niż korzyści.

O ile „terminy i wysokość przewidywanych płatności” da się zaakceptować, to jak określić precyzyjnie mechanizm punktacji „podziału zadań i ryzyk”? Moim zdaniem to oczywiście możliwe, ale wyjątkowo sztuczne. Poza tym, czy wspomniany „podział zadań i ryzyk” musi zostać wiernie przeniesiony z ustawy do dokumentacji postępowania? Przykładowo – wyobraźmy sobie następujące kryteria oceny ofert w projekcie PPP obejmującym budowę gminnego basenu:

  • cena biletu wstępu na basen,
  • termin zapłaty za prowadzone na basenie zajęcia szkolne,
  • dopłaty gminy do biletów wstępu dla młodzieży i seniorów (X punktów za konieczność dopłat, 0 punktów za rezygnację z dopłat).

Czy wskazane kryteria oceny ofert spełniają wymogi ustawy o PPP? Na pierwszy rzut oka – nie. Brakuje bowiem podziału zadań i ryzyk. Czy jednak będące ostatnim kryterium dopłaty nie mogą być uznane, za owo brakujące kryterium? Zauważ, że istnienie bądź brak takich dopłat wpływa w sposób oczywisty na podział ryzyka ekonomicznego inwestora. Ponadto rzutuje bezpośrednio na ewentualny zakres zadań gminy. Zadania i ryzyka są więc pośrednio normalnie punktowanym kryterium. Przywołując powyższy hipotetyczny przykład chcę Ci zilustrować co sądzę o „obligatoryjności” kryteriów oceny ofert. Moim zdaniem, jako podmiot publiczny, skupić się musisz na treści, a nie formie danego kryterium. I to właśnie treść decyduje czy sprostasz ustawowym warunkom oceny ofert inwestorów. Przeniesienie „żywcem” z ustawy obowiązkowych kryteriów wcale nie musi być konieczne. Pamiętaj o tym przy konstruowaniu dokumentacji postępowania o wybór partnera prywatnego.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii PPP i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s