PPP do nowelizacji

Platforma PPP opublikowała na swojej stronie internetowej wstępny projekt nowelizacji przepisów dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego.

Propozycje zmian dotyczą w sumie 3 ustaw:

  • Ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym,
  • Ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi,
  • Ustawy Prawo zamówień publicznych.

Choć zmiany nie są obszerne, z pewnością należy uznać je za strzał w dziesiątkę. Problemy, które mają rozwiązać sygnalizowane są przez praktyków już o dawna. Zakres nowelizacji ucieszyć powinien zarówno podmioty publiczne, jak i inwestorów.

Ci pierwsi zyskać mogą ułatwienia w przygotowaniu i przeprowadzeniu procedury wyboru partnera polegające na:

  • możliwości stosowania przepisów ustawy PZP w przypadku, gdy wynagrodzeniem partnera prywatnego będzie prawo pobierania pożytków albo przede wszystkim to prawo wraz zapłatą sumy pieniężnej;
  • podziale dialogu konkurencyjnego na etapy
  • zniesieniu obligatoryjnych w przypadku PPP kryteriów oceny ofert;

Inwestorzy natomiast zyskają:

  • możliwość powołania spółki projektowej na etapie po wyborze ich oferty jako najkorzystniejszej;
  • zniesienie konieczności ponoszenia odpowiedzialności solidarnej przez partnerów prywatnych, występujących w konsorcjach, wybranych na podstawie przepisów ustawy PZP;

Zwłaszcza dwie ostatnie propozycje zasługują na pochwałę. Mają bowiem zlikwidować główne bariery sygnalizowane przez inwestorów i poważnie zmniejszające ich zainteresowanie formułą partnerstwa publiczno-prywatnego.

Szkoda tylko jednego – nowelizacja nie odnosi się wcale do sposobu liczenia długu publicznego. Choć propozycje zmian legislacyjnych można jeszcze nadsyłać, to jak zaznaczono na spotkaniach grup roboczych Platformy PPP, kwestia długu w kontekście nowelizacji w ogóle nie będzie rozpatrywana. A szkoda – bo inwestycje inwestycjami, ale mało który samorządowiec zagra w przysłowiową rosyjską ruletkę podpisując wielomilionowy kontrakt PPP nie wiedząc ja wpłynie on na jego budżet….

Pełny tekst planowanej nowelizacji znajdziesz na http://www.ppp.gov.pl

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne, Koncesje, PPP, Zamówienia publiczne i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s