Ochrona zdrowia nie dla spółek PPP?

Zawarcie umowy PPP w przedmiocie budowy i eksploatacji szpitala powiatowego w Żywcu okrzyknięte zostało milowym krokiem w rozwoju polskiego partnerstwa publiczno-prywatnego. I szczerze mówiąc nie można się temu dziwić – brak jest bowiem na polskim rynku PPP równie skomplikowanej i wieloaspektowej umowy partnerskiej, której przedmiot byłby do tego tak istotny z punktu widzenia interesu społecznego.

Przykład Żywca z pewnością musi cieszyć. Warto jednak pamiętać, że PPP wciąż napotyka na liczne bariery prawne. Jedna z nich to obowiązująca od stosunkowo niedawna ustawa o działalności leczniczej. W czym tkwi problem? W kwestii spółek celowych PPP.

Zgodnie z przywołaną ustawą o działalności leczniczej, zarówno Skarb Państwa, jak i jednostki samorządu terytorialnego  mogą utworzyć i prowadzić podmiot leczniczy w formie: spółki kapitałowej lub jednostki budżetowej”. Jednocześnie, zgodnie z art. 14 ustawy o PPP: Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym może przewidywać, że w celu jej wykonania podmiot publiczny i partner prywatny zawiążą spółkę kapitałową, spółkę komandytową lub komandytowo-akcyjną”.

Podchodząc do sprawy jedynie od strony języka potocznego, większego problemu nie ma. Pamiętajmy jednak, że poruszamy się tu na gruncie przepisów prawa i języka prawniczego. Czy „utworzenie” i „zawiązanie” to synonimy? Mam poważne wątpliwości. Zauważ, że wzajemna relacja cytowanych przepisów może prowadzić do wniosku, że „utworzenie” zakłada powstanie spółki jednoosobowej, zaś przez „zawiązanie” rozumieć należy powołanie do życia spółki przez dwa podmioty (strony umowy PPP). Jak zatem rozumieć wskazaną zależność? Czy jeden z przepisów wyłącza zastosowanie drugiego? Moim zdaniem wykładnia literalna może sugerować niedopuszczalność SPV w sektorze ochrony zdrowia.

Na gruncie nieobowiązujących już przepisów ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym z 2005 r. oraz dawnej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, przepisy drugiego z przywołanych aktów wyraźnie wykluczały powołanie ZOZ-u przez partnerską spółkę celową. Następnie jednak zapis ten został z ustawy usunięty. Jak jest teraz? Wydaje się, że poprzedni rygorystyczny przepis powrócił. Tyle, że w bardziej „zawoalowanej” formie.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii PPP i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s