PPP a inne formy realizacji inwestycji partnerskich

pppJak zapewne pamiętasz, na łamach bloga PPP dwukrotnie (tutaj i tutaj) wspominałem o nie do końca jasnych relacjach prawnych ustawy o PPP i ustawy o koncesjach do innych aktów prawnych dających podstawy realizacji inwestycji przez podmioty publiczne (np. ustawa o gospodarce komunalnej).

Mówiąc w uproszczeniu, zagadnienie to sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: czy jeśli dana inwestycja wpisuje się w ustawowy schemat PPP, podmiot publiczny MUSI czy MOŻE zastosować ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym?

Temat wciąż budzi kontrowersje – zwłaszcza wśród prawników (dla zainteresowanych polecam lekturę praktycznych komentarzy do ustawy o PPP). Dla uczestników rynku PPP zakres omawianych wątpliwości uszczuplił się nieco ostatnio dzięki publikacji Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju omawiającej wspomniane zagadnienie. Zdaniem autorów, w aktualnym stanie prawnym ustawa o PPP i ustawa o koncesjach stanowią dla innych aktów prawnych jedynie konkurencję, nie wyłączając ich zastosowania (o ile zachodzi zbieg podstaw prawnych wdrożenia danego projektu partnerskiego).

Dywagacji rozwiązujących sedno problemu opracowanie MIiR nie zawiera zbyt wiele. Niezależnie od tego, mamy do czynienia z pewnym oficjalnym stanowiskiem instytucji państwowej.

Zachęcam do lektury. A jeśli miałbyś ochotę podzielić się swoimi przemyśleniami na wspomniany temat, napisz do mnie.

 

 

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii PPP i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „PPP a inne formy realizacji inwestycji partnerskich

  1. Bartek pisze:

    Ciężko znaleźć tak naprawdę jakieś sensowne rozwiązanie… ja się nie dziwię prawnikom.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s