VAT a PPP – ważne postanowienie Trybunału w polskiej sprawie

european-flag-903451-mWielowątkowość projektów partnerstwa publiczno-prywatnego sprawia, że ich efektywna realizacja powinna być postrzegana nie tylko przez pryzmat kwestii prawnych, ale także technicznych i ekonomicznych. Jednym z elementów, które zawsze powinny być brane pod uwagę (a o których niestety często zapominają nawet niektórzy doradcy) są skutki podatkowe nawiązania współpracy partnerskiej przez podmiot publiczny i partnera prywatnego.

Dla wielu podatników, zwłaszcza z sektora publicznego, temat podatków wyczerpuje się  na poprawnym ich rozliczeniu. Tymczasem umiejętne planowanie i biznesowe podejście pozwala na podjęcie działań w zakresie optymalizacji podatkowej, która przynieść może niemałe oszczędności – zwłaszcza w przypadku inwestycji infrastrukturalnych. Dotyczy to zwłaszcza VAT w gminach.

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że podatek od towarów i usług jest chyba najbardziej skomplikowanym podatkiem ze wszystkich. A specyficzny status jednostek samorządu terytorialnego jako podatników tylko pogłębia istniejące wątpliwości. Nie oznacza to jednak, że optymalizacja podatkowa jest tu niemożliwa. Wręcz przeciwnie.

Dlaczego piszę o tym właśnie teraz? Powodem jest całkiem świeże postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Gminy Międzyzdroje (5 czerwca 2014 r., sygn. C-500/13). Problem dotyczył prawa do korekty VAT w przypadku zmiany kwalifikacji inwestycji z nieopodatkowanej na opodatkowaną. Według Trybunału zdarzenie takie uprawnia gminę do korekty, czyli do skorzystania z prawa odliczenia VAT od poniesionych wydatków. Niestety, polski Minister Finansów ma pomimo takiego orzeczenia inne zdanie, co potwierdził np. w interpretacjach z 31 lipca, nr IPPP1/443-624/14-4/Igo, 24 czerwca, nr ILPP5/443-59/14-6/KG oraz 4 lipca 2014 r., nr IBPP3/443-408/14/KG. Sprawa jest dość poważna, ponieważ stanowisko organów podatkowych jest dla JST negatywne. Na szczęście da się z nim skutecznie powalczyć.

Przywołane postanowienie nie zapadło wprost w związku z inwestycją PPP, jednakże nie muszę Ci tłumaczyć jak przekłada się ono na potencjalną współpracę właśnie w tym modelu (kwestie wkładu własnego i zasad zarządzania składnikami majątkowymi). Jego lektura z pewnością może okazać się pomocna również na etapie planowania projektu PPP – zwłaszcza w obszarze infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Jeśli temat Cię zaciekawił, więcej informacji (tym także mój komentarz do sprawy)  znajdziesz w artykule Łukasza Zalewskiego na stronie Dziennika Gazety Prawnej.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne, PPP i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s