Idzie nowe – PZP, ustawa o umowach koncesji i wytyczne do projektów hybrydowego PPP

directionsJeśli obecny kształt systemu zamówień publicznych nie wywołuje u Ciebie aplauzu, masz szansę wpłynąć na jego zmianę. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono projekty nowych wersji dwóch kluczowych ustaw: prawa zamówień publicznych i ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane lub usługi. Obecnie trwają konsultacje społeczne i międzyresortowe projektów, a to oznacza, że każdy może swobodnie przedstawić projektodawcom swoje stanowisko. Szczerze do tego zachęcam, ponieważ nikt nie jest w tym wypadku legitymowany silniej do zabierania głosu niż my – praktycy.

Co sądzę o planowanych zmianach? To temat zasługujący z pewnością na szereg odrębnych wpisów. Nie jest tajemnicą, że zmiany są bardzo duże. Niektórzy twierdzą, że nawet rewolucyjne. Tak stanowczy na pewno bym nie był, ale nowości jest co nie miara. I dobrze – uczestnicząc niedawno w dyskusji na XIII Zjeździe Specjalistów i Ekspertów ds. Zamówień Publicznych dostrzegłem spójne stanowisko uczestników, że nowe prawo po prostu jest konieczne. Wielokrotne nowelizacje PZP nie sprawdzą się lepiej niż jeden spójny akt prawny będący odpowiedzią na postulaty podnoszone od dawna.

Podobnie jak PZP, duże zmiany czekają instytucję koncesji. Polecam lekturę projektu, ale już teraz zdradzę, że absurd w postaci poddania spraw z tego zakresu kognicji sądów administracyjnych odejdzie do lamusa.

Powyższe projekty to jednak nie jedyna nowość legislacyjna. Dnia 18 marca 2015 r. Minister Infrastruktury i Rozwoju podpisała Wytyczne w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód i projektów hybrydowych na lata 2014-2020. Jak informuje Platforma PPP, wytyczne obejmują „zapisy odnoszące się do:

  • Specyfiki projektów hybrydowych oraz podstaw prawnych ich wdrażania;
  • Analizy finansowej projektów hybrydowych;
  • Zasad wejścia partnera prywatnego umowy ppp w prawa i obowiązki beneficjenta;
  • Możliwości zastąpienia beneficjenta będącego partnerem prywatnym;
  • Kwestii refundacji wydatków ponoszonych przez partnera prywatnego nie będącego beneficjentem;
  • Korzyści dla podmiotów realizujących projekty hybrydowe wynikających z zastosowania metody zryczałtowanych procentowych stawek dochodów.

Wzbogacenie Wytycznych o przedmiotowy rozdział powinno ułatwić instytucjom zarządzającym krajowymi i regionalnymi programami operacyjnymi uwzględnienie specyfiki projektów hybrydowych zarówno podczas przygotowywania naborów wniosków, jak i wdrażania tego rodzaju projektów”.

I oby tak faktycznie było, bo większej szansy na korzystanie z dobrodziejstw hybrydowego PPP już nie będzie po 2020 r.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Koncesje, Zamówienia publiczne i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s