Przyszłość miast wymaga partnerstwa

city-of-light-1233112Trwający rok to czas wybitnie obfitujący w wydarzenia dedykowane jednostkom samorządu terytorialnego. Mimo wakacji grafik konferencji dla samorządowców jest bardzo napięty. Sytuacja taka nie może jednak dziwić, ponieważ znajdujemy się wszyscy w dość szczególnym momencie. Mająca ruszyć wkrótce już w pełni perspektywa finansowa na lata 2014-2020 to zapewne ostatnia okazja na poważny zastrzyk funduszy europejskich, a czekająca na podpis Prezydenta reforma ustaw samorządowych stworzy dodatkowe narzędzia przydatne w realizacji inwestycji i optymalizacji kosztów JST.
Szybko zmieniająca się rzeczywistość prawno-gospodarcza to wyzwanie dla wszystkich. W połowie lipca miałem okazję uczestniczyć w wydarzeniu, które miało na celu usystematyzować pewne trendy, zdiagnozować bieżącą sytuację i wypracować rekomendacje działań w momencie gdy funduszy europejskich zabraknie. Bogaty program sesji dialogu „Miasta przyszłości” organizowanego przez THINKTANK zgromadził licznych przedstawicieli środowiska samorządowego. Jako moderator jednego z paneli dyskusyjnych, miałem okazję odbyć twórczą dyskusję na temat tego w jaki sposób – alternatywny dla dotacji UE – finansować można inwestycje publiczne i czy prawo w Polsce jest przygotowane na nowe rozwiązania.

MP1Konkluzja z dyskusji nie pozostawia złudzeń – samorządy muszą przekonać się do korzystania z formuły partnerstwa publiczno-prywatnego i zwrotnych instrumentów finansowania. Motywem przewodnim rozmów były bariery prawne w rozwoju PPP. Wciąż stoję na stanowisku, że przy odpowiednim przygotowaniu projektu, wdrożenie mechanizmu partnerstwa nie przysparza większych problemów. Trudno jednak uznać, że w sferze legislacyjnej nie są potrzebne żadne działania. Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych czy wpływ PPP na dług publiczny i klasyfikację wydatków to kwestie do rozwiązania w trybie pilnym. Niektóre przepisy ustaw branżowych regulujących sektory działalności, w których PPP jest wykorzystywane również muszą powinny zostać poddane przeglądowi i modyfikacjom (np. ograniczony czasowo okres finansowania świadczeń zdrowotnych przez NFZ).
MP2Co bardzo cieszy, w trakcie dyskusji odniosłem wrażenie, że w świadomości osób z sektora JST partnerstwo nie jest już rozwiązaniem nad zasadnością którego należałoby się zastanawiać. To jest bowiem oczywiste. Ciężar dyskusji nie sprowadza się więc do odpowiedzi na pytanie: „Czy warto?”, ale raczej „Co zrobić by z PPP korzystać bezpieczniej i efektywniej?”.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne, PPP i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s